Depilacja laserowa

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zabieg usuwania włosów ze wszystkich części ciała. Laserowe usuwanie włosków jest zabiegiem powierzchownym. Polega na wnikaniu odpowiedniej wiązki światła do melaniny – naturalnego pigmentu występującego w cebulkach włosów, który warunkuje ich wzrost.

Czym jest depilacja laserowa?

Depilacja laserowa (inaczej epilacja) to nic innego, jak trwałe pozbywanie się włosków wraz z mieszkiem ze wszystkich części ciała. Ich usuwanie – jak sama nazwa wskazuje, odbywa się za pomocą lasera. W odczuciu niektórych osób zabieg może być bolesny lub całkowicie bezbolesny, w zależności od wrażliwości skóry jak i innych cech indywidualnych.

Laserowe usuwanie włosków jest zabiegiem powierzchownym. Polega na wnikaniu odpowiedniej wiązki światła do melaniny – naturalnego pigmentu występującego w cebulkach włosów, który warunkuje ich wzrost. Komórki mieszka dzięki przepływającej energii osiągają odpowiednią temperaturę, która powoduje ich spalenie. Jasne włosy, które zawierają mniej barwnika nie pochłaniają tyle samo promieni laserowych, co włosy ciemne. W związku z tym efekt końcowy może nie być do końca satysfakcjonujący.

Jedna aplikacja światła usuwa kilkadziesiąt włosków na powierzchni ok 3 cm2. Cały zabieg odbywa się partiami. Trwa od 10 minut do 3 godzin (w zależności od tego, na depilację jakiej części ciała się zdecydujemy). Jednak niezależnie od poświęconego czasu, epilacja gwarantuje zadowolenie nawet na parę lat.

Aby rezultaty depilacji laserowej Cię satysfakcjonowały, zabieg należy rozłożyć na kilka etapów (minimum 5-6 zabiegów). Musisz pamiętać, że skutecznie depilowane są włoskii w fazie wzrostu (anagenu). Dlatego należy dać czas tym, które są w fazie spoczynku (katagenu) i wypadania (telogenu) Zalecane odstępy pomiędzy zabiegami powinny wynosić od 6 do 8 tygodni.

Najpierw zalecana jest konsultacja z kosmetyczką, która przeprowadzi dokładny wywiad, określi stan Twojego zdrowia i poinformuje o czynnościach przed i po epilacji. Kobiety, które mają problemy z gospodarką hormonalną powinny przed zabiegiem ją uregulować bądź liczyć się z tym, że włoski po jakimś czasie mogą się znowu pojawić. Są one jednak bardzo cienkie i słabe w związku z tym łatwo je usunąć.

Kiedy przeprowadza się zabieg epilacji?

    w celach kosmetycznych – na wszystkie części ciała
    w zaburzeniach endokrynologicznych – hirsutyzm, hipertrychoza (wskazane po terapii hormonalnej)
    w stanach zapalnych skóry po depilacjach chemicznych, woskiem i goleniu
    u mężczyzn mających problem z przerzedzeniem odrostu po goleniu

Przeciwwskazania do depilacji laserowej

Trwałe usunięcie owłosienia za pomocą lasera nie jest niestety metodą dostępną dla wszystkich. Głównymi przeciwwskazaniami wcale nie są względy natury materialnej. Okazuje się, że to natura naszego ciała czasowo lub nigdy nie będzie mogła być narażona na działanie lasera, ponieważ może to skutkować groźnymi konsekwencjami dla zdrowia.

Trwałe przeciwwskazania to:

    przewlekłe choroby skóry, np. bielactwo, łuszczyca
    cukrzyca
    epilepsja
    wszczepiony defibrylator lub stymulator serca
    nadwrażliwość na światło
    nietypowe zaburzenia pigmentacji
    choroby nowotworowe
    choroby endokrynologiczne
    choroby serca
    skórne tendencje do powstawania przebarwień lub bliznowców

„Czasowe” przeciwwskazania to:

    ciąża (chyba, że po porodzie nadal istnieją inne przeciwwskazania)
    opalenizna
    owłosienie usunięte depilatorem, woskiem, plastrami lub pęsetą
    picie herbatek ziołowych (szczególnie dziurawca i nagietka)
    przyjmowanie leków antydepresyjnych, psychotropowych lub sterydów
    zażywanie witaminy A,E i jej pochodnych
    wykonane w przeszłości zabiegi chirurgiczne lub dermatologiczne
    przyjmowanie przez ostatnie sześć miesięcy Roaccutanu oraz stosowanie wszelkich terapii retnoidami
    dermabrazja laserowa wykonana w ciągu ostatnich trzech miesięcy na powierzchni wybranej do zabiegu
    peeling chemiczny bądź mechaniczny wykonany w ciągu dwóch tygodni od zabiegu
    stosowanie leków z retinolem i antybiotyków z grupy tetracyklin

Zalecenia przed zabiegiem

Dwa, trzy dni przed zabiegiem należy zgolić włosy w miejscu depilacji.

    Dla uzyskania zadowalających efektów epilacji laserowej włosy powinny mieć długość pomiędzy 0,1 cm-0,3cm.
    Przed każdym zabiegiem, włosów nie można wyrywać (peseta, wosk, depilatory mechaniczne) przez okres 4 tygodni.  Można natomiast je golić, przycinać lub depilować odpowiednim kremem, choć ten ostatni sposób depilacji należy zakończyć tydzień wcześniej.
    Przed zabiegiem należy powiadomić kosmetyczkę o branych lekach i odbytych zabiegach kosmetycznych (zawierających witaminę A i wszystkie pochodne witaminy A , maści i kremy na trądzik, zabiegi z kwasami, Stosowanie kremów lub maści z Vit A, retinoidami (np. Isotrexin, Differin, Zorac, Retin A i inne), Vit. C i kwasami owocowymi w miejscu depilowanej powierzchni wymaga 4 tygodni przerwy przed każdym zabiegiem. Preparaty o działaniu złuszczającym należy odstawić 1 tydzień wcześniej.
    Terapia doustna retinoidami (np. Roaccutane) wymaga półrocznej przerwy pomiędzy końcem kuracji i pierwszym zabiegiem
    Leki światło uwrażliwiające (fototoksyczne, fotoalergiczne) i zioła o takim działaniu (dziurawiec (!), nagietek, herbata Figura 1, 2) wymagają odstawienia na 1 tydzień przed zabiegiem.
    Aktywne infekcje skóry w miejscu zabiegu (bakteryjne, wirusowe, grzybicze) stanowią przeciwwskazanie do zabiegu. W szczególności zabieg jest możliwy 2 tygodnie po infekcji typu opryszczki wargowej lub płciowej.
    Aktywna opalenizna jest przeciwwskazaniem do zabiegu. Minimalna przerwa po insolacji naturalnej lub w solarium to 4-6 tygodni.
    „Opalenizna" uzyskana w wyniku stosowania samoopalaczy (kremy, zabiegi typu air-brush) stanowi również przeciwwskazanie do zabiegu. Depilacja jest możliwa po jej ustąpieniu.
    Zabieg kosmetycznego oczyszczania twarzy, w przypadku depilacji w tym miejscu, jest możliwy 7 dni wcześniej lub 14 dni później.

 

Kontakt